Czym jest astygmatyzm i jakie są objawy?
- Szczegóły
Każda wada wzroku jest problemem, który bez wątpienia wpływa na komfort naszego życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Na szczęście obecnie większość takich wad da się skorygować albo wręcz całkowicie usunąć. Jednak czasem wady takie występują równocześnie i wymagają specjalnego podejścia do ich korekcji. Jedną z takich wad jest astygmatyzm, który według różnych szacunków występuje u 40% osób noszących okulary. Czym jest ta wada i jakie są jej objawy? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania!
Astygmatyzm – czym w ogóle jest?
Zacznijmy więc od wyjaśnienia, czym w ogóle jest astygmatyzm. Wspomnieliśmy już, że mowa o swoistej wadzie wzroku. To określenie jest jak najbardziej właściwe, ponieważ astygmatyzm nie jest traktowany jako choroba. Prawdę mówiąc, jest to zaburzenie gałki ocznej, które powoduje powstawanie na siatkówce tak zwanego obrazu niepunktowego.
Od razu warto również zaznaczyć, że wada taka nie jest dziedziczna, a przyczyną jej powstawania jest zazwyczaj uraz oka albo wada genetyczna. Najczęściej konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowa krzywizna rogówki.
Astygmatyzm jak już zaznaczyliśmy, występuje dosyć często, ale w zdecydowanej większości jest bardzo łagodny i ledwie zauważalny. Niemniej większa wada tego typu może sprawiać duży dyskomfort i wymaga skorygowania. Dlaczego?
Objawy astygmatyzmu
Astygmatyzm może być naprawdę niekomfortowy. Wynika to z faktu, jaki wiąże się z objawami samego zaburzenia. Oko cierpiące na astygmatyzm będzie widzieć obraz nieostry i rozmazany praktycznie z każdej odległości. To główne objawy tej wady, które można odczuć najszybciej. Jednak są także symptomy, których możemy nie kojarzyć od razu z wadą wzroku. Są to na przykład bóle głowy oraz mrużenie oczu i ich przecieranie w celu pozbycia się rozmycia obrazu. Jeśli mamy właśnie takie objawy najlepiej udać się do specjalisty i sprawdzić, czy przypadkiem nie cierpimy na astygmatyzm.
Pamiętajmy, że wadę tą można w 100% skorygować, szczególnie jeśli zaczniemy działać jak najszybciej i skorzystamy z fachowej pomocy specjalisty!
Jakie okulary korekcyjne do biegania? Przeczytaj na naszym blogu