Czym jest ortokorekcja?
Ortokorekcja /orto-K/ jest bezoperacyjną metodą korekcji niektórych wad wzroku wykorzystującą specjalnie zaprojektowane twarde soczewki kontaktowe, które delikatnie zmieniają kształt krzywizny rogówki oka. Cały proces odbywa się podczas snu, zapewniając ostre widzenie w ciągu dnia bez konieczności korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych.
Jak działa ortokorekcja?
Stosowanie soczewek przeznaczonych do ortokorekcji znacząco różni się od sposobu użytkowania zwykłych soczewek kontaktowych. Soczewki ortokorekcyjne zakłada się na oczy każdego wieczoru, a zdejmuje rano zaraz po przebudzeniu. Proces zmiany krzywizny gałki ocznej zachodzący w czasie snu umożliwia ostre widzenia na każdą odległość w ciągu dnia. Tym samym potrzeba noszenia okularów korekcyjnych czy klasycznych soczewek kontaktowych zostaje wyeliminowana.
Wielu Klientów pyta nas, czy tego rodzaju soczewki pozwalają na spokojny i wydajny sen? Soczewki ortokorekcyjne wymagają kilku dni adaptacji, po których stają się praktycznie niewyczuwalne, a co za tym idzie, w żaden sposób nie utrudniają nocnego wypoczynku. Jedna para ortosoczewek wystarcza na okres minimum jednego roku, chociaż u większości pacjentów mogą być noszone nawet do 2 lat. To czyni z nich rozwiązanie nie tylko skuteczne, ale i w pełni uzasadnione ekonomicznie.
Stabilna poprawa widzenia
Soczewki ortokorekcyjne to wysoce specjalistyczne, idealnie dopasowane do oka, sztywne gazo przepuszczalne produkty. Mechanizm ich działania polega na delikatnym ucisku centralnej części rogówki, co powoduje jej spłaszczenie i zogniskowanie obrazu na siatkówce. Początkowo ortosoczewki noszone są każdej nocy. Regularne używanie soczewek nocnych doprowadza do stabilnej poprawy wzroku, co czasami pozwala ograniczyć ich zakładanie do 3- 4 razy w tygodniu.
Efekty ortokorekcji są całkowicie odwracalne
Ortosoczewki najczęściej wykorzystuje się celem umożliwienia ostrego widzenia w ciągu całego dnia, bez potrzeby korzystania z soczewek korekcyjnych czy okularów. Należy jednak pamiętać, że efekt korekcji wady w tym przypadku nie jest stały. Oznacza to, że w przypadku zaprzestania noszenia ortosoczewek, wada wzroku powraca. W przeciwieństwie do operacji laserowych (LASIK) oraz innych procedur chirurgii refrakcyjnej, soczewki ortokorekcyjne mogą być z powodzeniem używane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.
Komu polecamy ortosoczewki?
Ortosoczewki polecane są dzieciom w wieku szkolnym oraz osobom dorosłym posiadającym poniższe wady wzroku:
- Krótkowzroczność do - 6,00 D (minusy),
- Astygmatyzm prosty do -2,75 D,
- Astygmatyzm odwrotny do 1,50 D,
- Nadwzroczność do +1,75 D (plusy).
Ortokorekcja w poszczególnych schorzeniach wzroku
Ortokorekcja krótkowzroczności
Krótkowzroczność to w praktyce wada wzroku, która nie pozwala widzieć ostro z większej odległości. Proces narastania krótkowzroczności u dzieci jest szczególnie intensywny w wieku szkolnym. Najnowsze badania wykazują, że w czasie intensywnego wzrostu dziecka, wada narasta średnio 0,75 dioptrii na rok. Noszenie zwykłych okularów lub soczewek kontaktowych jest rozwiązaniem doraźnym umożliwiającym ostre widzenie. Jednak nie ma wpływu na korekcję wady, co oznacza, że u większości dzieci wzrok z każdym rokiem będzie się pogarszał. W skrajnych przypadkach - szczególnie gdy rodzice są krótkowidzami - wartość wady wzroku u dzieci może osiągnąć poziom powyżej -10,00 Dioptrii. Ortokorekcja jest jedną z najskuteczniejszych przebadanych naukowo metod powstrzymania narastania krótkowzroczności sięgającej nawet -6,00 dioptrii. Ortosoczewki spowalniają narastanie wady, tworząc zjawisko peryferycznej krótkowzroczności, otaczającej centralną strefę dobrego widzenia.
O czym należy pamiętać w przypadku stwierdzenia krótkowzroczności?
- Rozpocznij skuteczne działania już w wieku szkolnym.
- Zastosuj ortokorekcję przy jak najmniejszej wadzie wzroku.
- Zadbaj o to by spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.
- Zadbaj o prawidłową dietę.
Ortokorekcja astygmatyzmu
Astygmatyzm oka (czyli wrodzone nierówne krzywizny powierzchni rogówki) do mocy 2,75 dioptrii od niedawna może być korygowany za pomocą najnowszych ortosoczewek. Warto w tym miejscu dodać, że w niektórych szczególnych przypadkach, przy użyciu specjalistycznych ortosoczewek, udaje się osiągnąć ostre widzenie nawet przy wadzie do – 8,00 dioptrii. Przy wysokim astygmatyzmie, widzenie z daleka może nie być doskonałe. Jest jednak zadowalające i znacząco podnosi poziom życia codziennego.
Ortokorekcja nadwzroczności
Nadwzroczność (dalekowzroczność) także można korygować, wykorzystując do tego celu ortosoczewki. Dobre wyniki osiąga się przy wadach nieprzekraczających +1,75 dioptrii.
Ortokorekcja prezbiopii
Od niedawna istnieje możliwość stosowania ortokorekcji u osób po 40 roku życia, które do tej pory używały okularów progresywnych lub 2 par okularów (jedne do dali, drugie do bliży). Najnowsze modele ortosoczewek zapewniają ostre widzenie z daleka i z bliska u osób mających krótkowzroczność lub krótkowzroczność współistniejącą z astygmatyzmem.
Ortokorekcja w wiek pacjenta
Ortokorekcja u dzieci
Najbardziej obiecującym kandydatem do ortokorekcji są dzieci, u których wykryto krótkowzroczność i jednocześnie tą samą wadę wzroku mają rodzice. W takich przypadkach wada wzroku u dziecka bez stosowania ortokorekcji postępuje bardzo szybko. Istnieje wiele dowodów na to, że ortokorekcja zatrzymuje lub znacząco spowalnia narastanie krótkowzroczności u najmłodszych.
Za przykład niech posłuży nam 7-letnie dziecko posiadające wadę - 0,75 dioptrii. Przy założeniu, że jego wada będzie narastać 0,75 dioptrii na rok, to po ukończeniu przez nie 16 roku życia wyniesie ona – 7,5 dioptrii! Tak, więc jeśli wcześnie zastosowana ortokorekcja spowolni narastanie wady jedynie o 50%, to w 16 roku życia wyniesie już tylko – 4,00 dioptrii. Nie da się ukryć, że różnica jest spektakularna.
Ortokorekcja u dorosłych
Skuteczną ortokorekcję można przeprowadzać również u osób dorosłych, które chciałby rozstać się z okularami, a dodatkowo pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach. Takie osoby stosując klasyczne miękkie soczewki kontaktowe, niezwykle często uskarżają się na nadmierne wysychanie oczu. Zakładając ortosoczewki tylko na noc, w ciągu dnia nie potrzebują zwykłych soczewek, co eliminuje przykre dolegliwości.
Komu polecamy ortokorekcje:
- dzieciom w okresie intensywnego wzrostu z narastającą wadą wzroku,
- dorosłym, u których wada nadal wzrasta,
- osobom pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach,
- osobom pracującym w pomieszczeniach zadymionych i zapylonych.
Przeciwwskazania do stosowania ortokorekcji:
- stany zapalne powiek i brzegów powiek,
- zmiany zwyrodnieniowe rogówki,
- zakażenia rogówki,
- choroby ogólne oczu: zaćma, jaskra,
- urazy oczu dotyczące rogówki, spojówki lub powiek.
Jeśli zainteresowała Cię ortokorekcja przestawionych powyżej wad wzroku i chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, zachęcamy do odwiedzenia naszego gabinetu optycznego w Piotrkowie Trybunalskim.