Czym jest podwójne widzenie i jak to leczyć?
- Szczegóły
Wzrok to jeden ze zmysłów, dzięki któremu możemy odbierać świat. Dzięki oczom rozpoznajemy otaczające nas obrazy. Utrata wzroku lub jego pogorszenia ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowania. Istnieje wiele schorzeń i wad wzroku. Jedną z nich jest diplopia, czyli podwójne widzenie. Na czym polega diplopia, czym jest ona spowodowana, aż wreszcie jak wygląda jej leczenie? Zapraszamy do lektury.
Na czym polega podwójne widzenie?
Diplopia sama w sobie nie jest schorzeniem, ale objawem choroby oczu lub układu nerwowego. Najczęściej wynika z nieprawidłowego ułożenia gałek ocznych. Zaburzenie to może wystąpić nagle i być przyczyną braku współpracy miedzy siatkówkami oczu, czego konsekwencją jest podwójne widzenie. Wówczas osoba chora widzi jednocześnie dwa obrazy tego samego przedmiotu. Często diplopii towarzyszy także zez, opadanie powiek, zawroty głowy, nudności, ból w okolicach skroni i oczu. Podwójne widzenie może dotyczyć jednego oka lub być dwuoczne. Jeśli zaobserwujesz u siebie diplopię, niezwłocznie zgłoś się do okulisty. Zjawisko to może świadczyć o zaburzeniach neurologicznych lub związanych z narządem wzroku.
Jakie są przyczyny diplopii?
Przyczyn podwójnego widzenia może być kilka. Diplopia pojawia się w momencie, gdy dany przedmiot widziany w obu oczach nie skupia się prawidłowo na siatkówce i nie ulega złożeniu w jeden obraz w mózgu. Zazwyczaj jest to związane z nieprawidłowym ustawieniem gałek ocznych względem siebie lub z zaburzonym załamywaniem światła na osi optycznej oczu. Jeśli wraz z podwójnym widzeniem pacjent odczuwa zawroty głowy, prawdopodobnie cierpi na chorobę układu nerwowego. Oto najczęstsze przyczyny podwójnego widzenia związane z narządem wzroku:
- zaćma,
- cukrzyca,
- uszkodzenie rogówki spowodowane infekcją,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedowłady lub porażenia mięśni poruszających gałkami ocznymi,
- nowotwory i guzy oczodołu,
- porażenia nerwów odpowiedzialnych za ruchy gałek ocznych,
- stany zapalne w obrębie oczodołu,
- urazy mechaniczne oka lub oczodołu,
- zez, który jest następstwem zeza ukrytego,
- wytrzeszcz oczu.
Jak leczy się podwójne widzenie?
Jeśli pojawia się podwójne widzenie należy niezwłocznie udać się do okulisty w celu wykonania specjalistycznych badań wzroku. Konieczna jest dokładna diagnostyka i określenie przyczyny wystąpienia diplopii. W przypadku zaburzenia u dzieci (spowodowanego zezem) poprawę może przynieść wykonywanie ćwiczeń pod okiem specjalisty. Poprawiają one fiksację chorego oka na obserwowanym przedmiocie za pomocą kierowania obu oczu na jeden punkt. W przypadku osób dorosłych jedną z metod leczenia jest zabieg chirurgiczny w obrębie mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałek ocznych. Jeśli natomiast odchylenie w ustawieniu oczu nie jest duże, wadę tę można korygować dobierając okulary wyposażone w szkła pryzmatyczne.
Jakie są rodzaje i zalety powłok antyrefleksyjnych? Przeczytaj na naszym blogu