Czym są ćwiczenia pleoptyczne?
- Szczegóły
Wady wzroku, związane z niedowidzeniem, zwłaszcza u dzieci, można korygować z zastosowaniem odpowiednich ćwiczeń pleoptycznych. Czym są takie ćwiczenia? Jakie wady można skorygować z ich zastosowaniem i jak się je wykonuje?
Czym jest pleoptyka i ćwiczenia z nią związane?
Pleoptyka jest działem ortoptyki, który zajmuje się leczeniem niedowidzenia jednoocznego. Celem ćwiczeń pleoptycznych jest przywrócenie plamce siatkówki oka właściwego znaczenia, co umożliwia lepsze widzenie, między innymi już w widzeniu obuocznym widzenie przestrzenne. Ćwiczenia pleoptyczne polegają na przesłonięciu zdrowego oka, by zmusić chore oko do wzmożonego wysiłku. Ćwiczenia takie są różnorodne, jednak ich podstawę stanowi przesłona oczna, którą pacjent – zwykle dziecko – nosi przez określony przez okulistę czas, z uwzględnieniem właściwych przerw. Oprócz przesłaniania oka używa się także specjalistycznego sprzętu, wspomagającego i urozmaicającego ćwiczenia pleoptyczne.
Jakiego sprzętu używa się do ćwiczeń pleoptycznych?
Istnieje kilka metod, które pobudzają plamkę żółtą do właściwego, centralnego widzenia. Urządzenia te mają bardzo skuteczne działanie, dlatego często są włączane do leczenia pacjentów z zaburzeniem widzenia związanym z plamką żółtą. Do tych urządzeń należą między innymi:
- stymulator widzenia – ćwiczenie polega na wykonywaniu rysunków na szybce urządzenia, z użyciem specjalnych, czarno-białych kart. Ćwiczenia te stymulują prawidłowe widzenie plamkowe, zmuszając oko do wysiłku i właściwego widzenia;
- eutyskop – przyrząd służący do naświetlania, stymulujący plamkę żółtą do widzenia centralnego;
- cheiroskop – ćwiczenia z pomocą tego urządzenia polega na tym, że rysunek widziany okiem dominującym dziecko musi odtworzyć, patrząc tylko okiem niedowidzącym. Jest to bardzo dobre ćwiczenie do odtłumiania oka z ambliopią;
- lokalizator dźwiękowy – jego celem jest wypracowanie właściwej koordynacji ręka-oko. Ćwiczenia polegają na obrysowaniu specjalnym rysikiem obrazka;
- oraz wiele innych ćwiczeń wzmacniających ruchy oczu i symetrię ciała.
Wszystkie te ćwiczenia stanowią bardzo dobre wsparcie w leczeniu zaburzeń widzenia związanych z plamką żółtą.
Kiedy ćwiczenia pleoptyczne są najbardziej skuteczne?
Ćwiczenia pleoptyczne są najczęściej stosowane u dzieci w wieku 3-12 lat. To w tym czasie najłatwiej przebiega korygowanie wad tego typu. Czasem ćwiczenia takie są stosowane u dorosłych, zwłaszcza po zabiegach okulistycznych. Trzeba pamiętać, że ćwiczenia te wymagają regularności i systematyczności. Powinny być wykonywane ściśle według zaleceń specjalisty, najczęściej optometrysty lub ortoptysty i nie wolno ich zaniedbywać, ograniczając się do stosowania tylko części zaleceń. To zwykle wymaga dużo pracy, zwłaszcza od rodziców, którzy muszą nakłonić dziecko do ich wykonywania i dopilnować, by były przeprowadzane zgodnie ze wskazaniami. Trzeba także kontrolować czas spędzany przez dziecko przed komputerem czy telewizorem. Czas leczenia może być bardzo różny, w zależności od wielkości wady, a jego celem jest uzyskanie właściwej ostrości widzenia. Warto podjąć wysiłek wykonywania ćwiczeń pleoptycznych, by zapobiec dalszemu pogorszeniu widzenia w przyszłości.
W naszym Zakładzie Optycznym Ostrość Wzroku ćwiczenia wzrokowe koordynuje optometrysta mgr Anna Mielczarek. która dodatkowo systematycznie uczestniczy w szeregu wykładów i ćwiczeń „Vision Therapy” prowadzonych przez prof. W.C. Maplesa z Southern College of Optometry.
Czym jest podwójne widzenie i jak to leczyć? Przeczytaj na naszym blogu