Czym są szkła progresywne?
- Szczegóły
W przypadku osób, które mają wadę wzroku dobór odpowiednich okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych jest kluczowy dla zapewnienia komfortowej jakości widzenia. Niestety, jeśli chodzi o osoby, które ukończyły czterdziesty rok życia, często zdarza się tak, że muszą nosić ze sobą dwie pary okularów, ponieważ jedne służą do patrzenia w dal, a drugie w bliż. Czy dwie pary okularów to jedyne rozwiązanie? Zdecydowanie nie. Wystarczy wybrać okulary ze szkłami progresywnymi. Czym się charakteryzują?
Co to są szkła progresywne?
Osoby, które udają się do salonu optycznego celem wyboru okularów korekcyjnych, nierzadko słyszą o szkłach progresywnych. Są inaczej nazywane okularami wieloogniskowymi, ponieważ dzięki nim przy pomocy jednego szkła można skutecznie korygować różne wady. Okulary są skonstruowane w taki sposób, że osoba, która ich używa, patrząc do góry, widzi ostro w dali, a patrząc do dołu, widzi ostro w bliży. W praktyce oznacza to, że dzięki nim można widzieć wyraźnie na każdą odległość bez konieczności wymiany szkieł. Co ważne, każdy z tych obszarów jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb, predyspozycji czy różnic pomiędzy jednym a drugim okiem konkretnego pacjenta.
Komu przydadzą się szkła progresywne?
Dobór odpowiednich okularów progresywnych powinien być poprzedzony badaniem wzroku. Najczęściej jednak takie szkła przydają się osobom, które cierpią na starczowzroczność, czyli chorobę, która dotyka przede wszystkim osób powyżej czterdziestego roku życia. Przypadłość jest związana ze słabnącą elastycznością soczewki oka, co oznacza, że nie uwypukla się w wystarczający sposób.
Okulary progresywne są nie tylko skuteczne w korekcji starczowzroczności, ale posiadanie ich jest bardzo wygodne, ponieważ wówczas nie ma konieczności noszenia ze sobą dwóch par okularów. Decydując się na takie szkła, należy mieć na uwadze, że potrzeba trochę czasu, aby przyzwyczaić się do sposobu ich działania i poczuć się komfortowo podczas ich użytkowania. Jednak biorąc pod uwagę szereg zalet, które płyną z takiej inwestycji, dla większości osób z pewnością nie będzie to zbyt dużym kłopotem.
Jak prawidłowo używać soczewek kontaktowych? Przeczytaj na naszym blogu