Jak prawidłowo używać soczewek kontaktowych?
- Szczegóły
Osoby, które mają wadę wzroku, nierzadko decydują się na zakup soczewek kontaktowych zamiast okularów. Takie rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze podczas codziennych aktywności. Jednak zakładanie i ściąganie soczewek wiąże się z potrzebą nabycia pewnej wprawy, aby czynności stały się komfortowe. Klienci salonów optycznych nierzadko pytają, jakich zasad powinni przestrzegać, aby soczewki były przez nich prawidłowo używane, a proces ich nakładania nie był problematyczny. W dzisiejszym wpisie udzielimy kilku rad.
O czym należy pamiętać, zakładając soczewki kontaktowe?
Osoby, które przychodzą do naszego gabinetu w Piotrkowie Trybunalskim na badanie wzroku, w wyniku którego okazuje się, że mają wadę, nierzadko wybierają soczewki kontaktowe zamiast okularów. Jednak pierwsze dni bywają problematyczne, jeśli chodzi o ich używanie. Warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących aplikacji. Jedną z ważniejszych kwestii jest dokładne umycie rąk wodą i mydłem przed wyjęciem ich z pojemnika. Oprócz tego panie powinny też pamiętać, że makijaż można wykonać dopiero po założeniu soczewek.
Mając czyste ręce, można wyjąć pierwszą soczewkę. Przed aplikacją trzeba ją wypłukać płynem do soczewek. Jeśli natomiast chodzi o samo zakładanie, to powinno wyglądać następująco:
- ułożenie soczewki wnętrzem do góry na palcu wskazującym,
- odciągnięcie dolnej powieki do dołu drugą ręką,
- nasunięcie górnej powieki na soczewkę, aby nie zsunęła się z oka podczas mrugania,
- chwycenie górnej powieki kciukiem i palcem wskazującym i pociągnięcie na moment do przodu.
Jak bezpiecznie zdejmować soczewki kontaktowe?
Niemniej ważną kwestią jest poprawne zdejmowanie soczewek kontaktowych. Podobnie jak w przypadku zakładania, najpierw trzeba dokładnie umyć i osuszyć ręce. Następnie trzeba skierować wzrok ku górze i przytrzymać delikatnie dolną powiekę za pomocą środkowego palca. Kolejnym krokiem jest zsunięcie soczewki w dół na białą część oka i delikatne ściągnięcie przy pomocy kciuka i wyjęcie jej z oka oraz powtórzenie tych samych czynności w przypadku drugiego oka. Na koniec wystarczy wyczyścić i zdezynfekować soczewki specjalnym płynem, a w przypadku produktów jednorazowych po prostu je wyrzucić.
Czym jest astygmatyzm i jakie są objawy? Przeczytaj na naszym blogu