Jak dobrać szkła korekcyjne, czyli praca optometrysty.
- Szczegóły
Wady wzroku dotykają coraz więcej osób. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie na diagnostykę w tym zakresie jest coraz większe. Sprawdź, czy może to zrobić optometrysta.
Optometrysta to zawód umożliwiający diagnostykę oraz korekcję wad wzroku, ale także prowadzenia poradnictwa z zakresu wad wzroku oraz profilaktyki prozdrowotnej związanej ze wzrokiem. To jednak nie wszystkie umiejętności, jakie ma optometrysta.
Optometrysta – definicja
Zawód optometrysty został zdefiniowany w 1993 roku przez Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne, jako: „autonomiczny, nauczany i regulowany zawód należący do systemu ochrony zdrowia, a osoba wykonująca ten zawód praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenie w pomoce wzrokowe, a także diagnozowanie i właściwe postępowanie w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego”.
Zawód ten podlega regulacjom, które w naszym kraju zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28.08.2014 roku, w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Dziennik Ustaw z 2014 roku poz. 1145. Klasyfikacja zawodów i specjalności – 229501.
Czym zajmuje się optometrysta?
Optometryści mają stosunkowo szeroki zakres czynności, jakie mogą wykonywać w związku z badaniem jakości wzroku. Diagnozują zaburzenia wzroku, ale także zajmują się poradnictwem w zakresie pielęgnacji oczu. Mogą przepisywać okulary i inne pomoce optyczne, a także zalecać różnorodne formy terapii w leczeniu zaburzeń wzroku. W przypadku podejrzenia zmian chorobowych związanych z oczami mogą kierować pacjentów do lekarzy specjalistów.
Główne obowiązki optometrysty obejmują:
• przeprowadzanie diagnostyki i badania oczu,
• badanie jakości wzroku,
• diagnozowanie i wykrywanie wad widzenia i ruchu gałek ocznych,
• poradnictwo w zakresie ćwiczeń oczu, pozwalających na koordynację ruchu gałek ocznych oraz skupienia widzenia,
• przepisywanie i dobierania soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych,
• poradnictwo w zakresie pielęgnacji soczewek kontaktowych, bezpieczeństwa narządu wzroku w miejscu pracy, itp.,
• konsultacje z innymi specjalistami.
Kiedy warto skorzystać z porady optometrysty?
Z porady optometrysty warto skorzystać, gdy pojawiają się problemy związane z widzeniem, takie jak:
• mrużenie oczu,
• problem z dostrzeżeniem wyraźnie przedmiotów w dali lub z bliska,
• pojawiające się bóle głowy przy pracy z bliska,
• podwójne widzenie lub okresowe zaburzenia widzenia.
Optometrysta zaleci konieczną pomoc lub właściwą terapię.
Jak znaleźć najlepszego optometrystę?
Każdy optometrysta, po ukończeniu programu kształcenia na uczelniach wyższych, otrzymuje Numer Optometrysty, który przynależy do systemu Zarządu Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Jest on potwierdzeniem nabycia właściwych kwalifikacji zawodowych i występuje zarówno na dokumentach, jak i wizytówkach, pieczątkach czy reklamach każdego optometrysty.
W Zakładzie Optycznym – Ostrość Wzroku pracuje optometrystka Anna Mielczarek, która jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Katedry Biologii Układu Wzrokowego posiadająca wymagany numer optometrysty.
Warto wybierać najlepsze zakłady optyczne, które działają na lokalnym rynku od lat i cieszą się uznaniem swoich klientów. Powinny być to miejsca dobrze wyposażone w specjalistyczny sprzęt oraz posiadać wysoce wykwalifikowaną kadrę. Warto też wybierać zakłady, w których okulary są robione na miejscu, co znacznie skraca proces ich wykonywania.
Jak leczyć zeza u dzieci? Przeczytaj na naszym blogu