Jak prawidłowo używać soczewek ortokeratologicznych?
- Szczegóły
Ortosoczewki to soczewki gazoprzepuszczalne, które wykorzystuje się do bezpiecznego i nieinwazyjnego korygowania wad wzroku takich jak astygmatyzm, krótkowzroczność oraz nieduża nadwzroczność. Aby jednak były one bezpieczne w użytkowaniu, trzeba w sposób prawidłowy ich używać. Jakich zasad muszą przestrzegać pacjenci?
Jak prawidłowo zakładać ortosoczewki?
Pierwszym etapem zakładania wszystkich soczewek jest upewnienie się, że są czyste. Dlatego też trzeba dokładnie umyć ręce oraz właściwie przygotować stanowisko, by wykonać tę czynność. Warto wyposażyć się również w lusterko, dzięki któremu będzie można sprawdzić, czy ortosoczewka została założona w sposób prawidłowy.
Kolejnym etapem jest samo zakładanie. W tym przypadku procedura niczym nie różni się od tego, jak używa się zwykłych soczewek kontaktowych. Trzeba więc:
- odkręcić wieczko w pojemniku w którym znajdują się ortosoczewki i umieścić na palcu soczewkę,
- odchylić środkowym palcem skórę pod okiem i palcem wskazującym odchylić górną powiekę,
- nieco pochylić głowę do przodu, aby ułatwić włożenie ortosoczewki,
- ułożyć ortosoczewkę na środku oka.
Po założeniu nie powinno odczuwać się dużego dyskomfortu - w pierwszych dniach użytkowania będziemy odczuwać niewielki nacisk, który ustąpi przy zamknięciu oka. Jeśli jednak dyskomfort utrzymuje się zbyt i długo i jest dokuczliwy, wówczas może być to związane z obecnością zanieczyszczenia, np. drobiny kurzu. Wtedy należy zdjąć soczewkę, przepłukać soczewkę solą fizjologiczną i założyć ponownie.
Jak dbać o ortosoczewki?
Szczególną wagę należy przywiązywać do pielęgnacji ortosoczewek, aby nie doszło nie tylko do ich uszkodzenia, ale również zakażeń oczu spowodowanych obecnością zanieczyszczeń. Trzeba więc zaopatrzyć się w specjalny płyn do czyszczenia soczewek, którego należy używać po każdym ich zdjęciu. Soczewki umieszcza się w specjalnym pojemniczku, który zawiera dwa koszyczki na soczewki. Wewnątrz pojemniczka znajdują się jony srebra, które wspomagają działanie antybakteryjne. Należy pamiętać, aby soczewki przechowywać w pojemniczku napełnionym płynem minimum 6 godzin, gdyż zbyt wczesne ich wyjęcie grozi poparzeniem rogówki!
Po zdjęciu soczewki należy nalać niewielką ilość soli fizjologicznej do wnętrza dłoni i w ten sposób opuszkiem palca przeczyścić ortosoczewkę z zachowaniem należytej ostrożności. Następnie należy chwycić ją delikatnie pomiędzy kciukiem oraz palcem wskazującym i również delikatnie opłukać solą fizjologiczną. Ostatni etap to umieszczenie soczewki w pojemniczku, w którym płyn pielęgnacyjny należy codziennie zmieniać. Podobnie należy postąpić przed założeniem soczewek. Przepłukanie soczewek solą fizjologiczną stanowi ważny element pielęgnacyjny i wspiera bezpieczeństwo użytkowania.
W każdym opakowaniu z płynem pielęgnacyjnym znajduję się pojemniczek do przechowywania, więc przy otwarciu nowego płynu używamy już nowego pojemniczka z koszyczkami.
Jak często zakładać ortosoczewki?
Ortosoczewki należy stosować zgodnie z zaleceniami optometrysty, przy czym najczęściej należy robić to każdej nocy, aby efekty były zadawalające. Codzienne zakładanie jest niezbędne zwłaszcza w przypadku dzieci z pogłębiającą się wadą, u których metoda ta może skutecznie zahamować jej postępowanie. W niektórych przypadkach soczewki można zakładać już tylko co drugą noc, ale to wymaga ścisłej współpracy z optometrystą.
Aby uzyskać dodatkowe informacje na temat ortosoczewek oraz by nauczyć się prawidłowo ich używać, serdecznie zapraszamy do naszego Zakładu Optycznego w Piotrkowie Trybunalskim, tel. 44 649-50-55. Wyróżnia nas dodatkowo fakt, że możemy błyskawicznie przygotować okulary ( np. 0,00 dptr jako ochronne z antyrefleksem do pracy przy komputerze ). W przypadku zaburzeń widzenia obuocznego lub zaburzeń akomodacji przeprowadzamy ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne oraz terapię widzenia.
Jak dobrać szkła korekcyjne, czyli praca optometrysty. Przeczytaj na naszym blogu